AddThis Social Bookmark Button

Studenci międzynarodowi
oraz osoby tymczasowo przebywające w Australii

Będąc międzynarodowym studentem, podlegacie podobnym prawom i obowiązkom podatkowym jak każdy rezydent Australii. Jeśli zarabiacie tutaj, musicie złożyć roczne zeznanie podatkowe. Rok podatkowy trwa w Australii od 1 lipca do 30 czerwca.

Rezydencja dla celów podatkowych
Jeśli przebywacie lub macie intencję przebywania w Australii powyżej 182 dni, oraz jeśli "osiedliliście się" tutaj (czyli nie spędzacie czasu na podróżach, tylko zamieszkujecie w jednym mieście) - będziecie prawdopodobnie zaliczeni jako rezydenci dla celów podatkowych. To wiąże się z niższymi kwotami podatku oraz upustami podatkowymi dla mniej zarabiających. Więcej informacji.

Rejestracje podatkowe
Każdy kto chce pracować w Australii, musi mieć Tax File Number. O numer ten można aplikować w ATO. Można rozpocząć pracę bez tego numeru, jeśli aplikowaliście o ten numer i czekacie na jego wydanie. Do pracy na kontrakty potrzebny jest numer ABN. Ten numer pozwala nam wystawiać faktury za pracę i pracodawca nie odprowadza za nas podatku ani składek emerytalnych, nie podlegamy także ubezpieczeniu pracowniczemu. Business Tax & Money House pomaga w rejestracji TFN oraz ABN.

Kto musi składać rozliczenia w Australii
Każdy kto zarobił w roku podatkowym $6,000 lub więcej, lub miał odciągnięty podatek od jakiejkolwiek zapłaty lub mial zarejestrowany ABN, powinien złożyć w tym roku rozliczenie podatkowe. Więcej informacji oraz test czy w Twoim wypadku rozliczenie jest wymagane, możesz znaleźć tutaj. Jeśli nie jesteś zarejestrowany u żadnego Agenta Podatkowego (Tax Agent), powinieneś złożyć rozliczenie lub zarejestrować się u Agenta do 31 Października. Jeśli zarejestrujecie się z agentem, termin Waszego rozliczenia będzie odroczony, nawet do 15 Maja następnego roku kalendarzowego. Aby zarejestrować się z nami, proszę zadzwonić do nas i podać Imię, Nazwisko, Tax File Number oraz datę urodzenia.

Rozpoczęcie pracy
Gdy rozpoczynamy pracę, musimy wypełnić TFN Declaration oraz podać pracodawcy dane funduszu emerytalnego. Najlepiej mieć kontrolę nad funduszem i podać własny fundusz wszystkim pracodawcom, inaczej pracodawcy założą Wam osobne fundusze. To wiąże się z mnożeniem opłat za prowadzenie kont i problemy z konsolidacją/wyciągnięciem pieniędzy z funduszu (DASP).

Rozpoczęcie biznesu
Każdy ma prawo prowadzić biznes w Australii. Struktura biznesu jest także kwestią Waszego wyboru. Aby efektywnie rozpocząć biznes, należy go zarejestrować, pomyśleć o rejestracji nazwy oraz sprawdzić jakie ubezpieczenia będą wymagane lub przydatne w Waszym nowym biznesie. W tym celu prosimy o kontakt. Więcej informacji o biznesie znajdziecie tutaj.

Rozliczenia podatkowe
Musicie składać rozliczenia podatkowe jeśli pracowaliście na TFN lub ABN w danym roku podatkowym. Rozliczenie należy złożyć osobno za każdy zakończony rok podatkowy. Jeśli opuszczacie Australię bez intencji powrotu, możecie złożyć wcześniejsze, ostatnie rozliczenie przed zakończeniem roku podatkowego. Business Tax & Money House może Wam w tym pomóc zarówno u nas w biurze jak i online. Więcej informacji

Zwrot Superannuation
Jeśli przebywacie w Australii na tymczasowych wizach i nie aplikowaliście o stałą wizę, po opuszczeniu Australii możecie aplikować o zwrot Superannuation, którą Wasz pracodawca dla Was odkładał. W tym celu musicie znać dane funduszu, oraz być poza Australią. Wasza wiza musi wygasnąć lub zostać anulowana przez Immigration. Jest to długotrwały proces, ale Business Tax & Money House może Wam pomóc w efektownym odzyskaniu pieniędzy. W tym celu prosimy o kontakt.

Zobacz także:
Pytania i odpowiedzi
Polskie miejsca w Sydney

 
Time in Sydney
Contact us

+ 61 2 9386 0500
Napisz do nas
Inne kontakty

Level 21 Suite 2
78 Spring Street
Bondi Junction NSW 2022

Wejscie takze od
171 Oxford Street

mapa

Godziny otwarcia:
Mon-Fri 10am to 6pm
Sat 10am to 3pm